• Program Wychowawczo-Profilaktyczny



        • I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

          IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

          W BIELSKU PODLASKIM

           

           

           

           

          PROGRAM WYCHOWAWCZO–PROFILAKTYCZNY

          NA ROK SZKOLNY 2022/2023


          PODSTAWY PRAWNE PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO

          •Konstytucja RP, art. 48 ust.1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust.1 (Dz. U. z 1997r., pozycja 483 z późniejszymi zmianami).

          •Konwencja o Prawach Dziecka z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526, z późn. zm., art. 33).

          •Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) – art.54 ust. 2 pkt 1.

          •Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r., Karta Nauczyciel, art.6 (Dz. U. z 2007 r. 247, pozycja 1821 z późniejszymi zmianami).

          •Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 1982 r. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763). • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 1994 r. Nr 111, poz. 535).

          •Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55).

          •Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2011r. Nr 191, poz. 1134).

          •Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2005 r. Nr 180 poz. 1493).

          •Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1601) z późniejszymi zmianami.

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny życia w fazie prenatalnej,                     oraz o metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67 z późn. zm.).

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci           i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) z późniejszymi zmianami.

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu zajęć prowadzonych bezpośrednio           z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz przez nauczycieli poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz nauczycieli: pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych i doradców zawodowych (Dz.U. 2019 r poz. 1322).

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. 2020 poz.1008).

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. 2018 r. poz. 1485).

          •Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach                    i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii ( Dz.U. z 2018 r. poz.214).

          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. z 2018 r. poz. 1647).

          • Obwieszczenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lipca 2020 r w sprawie jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

          Statut I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim.

           

           

           

           

          Wprowadzenie.

           Nadrzędnym celem edukacji szkolnej jest harmonijne oddziaływanie zarówno w zakresie przekazywania wiedzy, jak i kształcenia umiejętności, zachowań i postaw. Oddziaływania dydaktyczne, wychowawcze, profilaktyczne i opiekuńcze w liceum nauczyciele, wychowawcy oraz pracownicy szkoły budują na wartościach zaczerpniętych z chrześcijaństwa, polskiej tradycji i kultury, opartej na szacunku i tolerancji.      
          W pracy dydaktycznej i wychowawczej łączymy tradycję oraz nowoczesne metody nauczania i wychowania. Niniejszy Program oraz szkolny zestaw programów nauczania tworzą spójną całość i uwzględniają wszystkie wymagania opisane w podstawie programowej. Zawarte są w nim działania, angażujące w sposób systemowy wszystkich pracowników szkoły, w tym pracowników administracji i obsługi. Został opracowany                     w wyniku diagnozy potrzeb i priorytetów społeczności szkolnej. Opracowując Program Wychowawczo-Profilaktyczny zakładamy,                                 że wychowanie to wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki młodzieży.

           

          I.                Charakterystyka Szkoły.

           

                I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim jest najstarszą szkołą w powiecie. Historia i tradycja szkoły datuje się od 7 listopada 1918 r. Została powołana przez Komitet Organizacyjny i jej pierwszego dyrektora ks. dr Franciszka Zaleskiego. Zadaniem liceum jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dziedzictwa kulturowego, poznawanie wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów rówieśniczych      z otwarciem się na  kontakty z Unią Europejską. Nasza szkoła dba o wszechstronny rozwój każdego ucznia poprzez udział w projektach unijnych, organizację różnorodnych kół zainteresowań oraz indywidualizację pracy z uczniem. Nowoczesna baza dydaktyczna i sportowa zapewnia właściwe warunki do realizacji zadań szkoły. Dyrekcja szkoły oraz wychowawcy i nauczyciele posiadają  od lat sprawdzony model

          współdziałania z rodzicami, który owocuje wzajemnym zrozumieniem swoich potrzeb, celów i priorytetów oraz przynosi efekty w postaci sukcesów szkoły i dobrej opinii w środowisku lokalnym.

           

           

          II.             Misja i wizja szkoły.

           

          Liceum zapewnia każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju osobowego, w wymiarze  intelektualnym,  psychicznym, duchowym i społecznym. Przygotowuje do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich opartych na zasadach wolności, sprawiedliwości, demokracji i tolerancji. Działania wychowawcze szkoły obejmują wszystkich uczniów i nastawione są przede wszystkim na otwarcie ich na dobro, prawdę, piękno. Zadaniem ich jest zachęcanie uczniów do poszukiwania wzniosłych wartości i pozytywnych wzorców w tym poznawaniu życia patrona szkoły Tadeusza Kościuszki.

                Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów. Zapewnia pomoc  pedagogiczno-psychologiczną. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako podstawy życia w społeczeństwie i państwie oraz przekaz dziedzictwa kulturowego, kształtowanie wartości patriotycznych, budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją jest także kształtowanie postawy odpowiedzialności  wśród uczniów za siebie i innych, przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, troska                                 o bezpieczeństwo społeczności szkolnej. W liceum panuje życzliwa atmosfera oparta na kulturze osobistej nauczycieli, uczniów i rodziców, wzajemnym szacunku, akceptacji i wzajemnej współpracy.  W realizacji swojej misji szkoła korzysta ze wsparcia Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego, wychowawców, innych współpracowników szkoły, przedstawicieli środowisk lokalnych i instytucji pomocowych.

           

           

           

           

          III.           Sylwetka absolwenta.

           

          Dążeniem szkoły jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. W działaniach wychowawczych szkoła dąży, aby absolwent szkoły był człowiekiem:

          ü  przygotowanym do godnego i mądrego życia opartego na wartościach,

          ü  dążącym do stałego pogłębiania wiedzy i mądrego wykorzystania jej w dorosłym życiu,

          ü  przygotowanym do pełnienia ról w życiu rodzinnym i społecznym,

          ü  ciekawym świata i siebie, rozwijającym swoje pasje,  znającym swoją wartość,

          ü  opierającym swój system wartości na szacunku, tolerancji, odpowiedzialności i miłości,

          ü  przygotowanym do egzaminu maturalnego i świadomego wyboru ścieżki dalszego kształcenia,

          ü  wyróżniającym się wysoką kulturą osobistą,

          ü  otwartym na innych ludzi, potrafiącym sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym,

          ü  świadomym swej tożsamości państwowej, narodowej i regionalnej,

          ü  dbającym o rozwój fizyczny i duchowy, preferującym zdrowy tryb życia,

          ü  potrafiącym posługiwać się technologią IT oraz znającym korzyści jak i zagrożenia z nią związane,

          ü  szanującym środowisko naturalne,

          ü  potrafiącym sprostać wyzwaniom cywilizacyjnym, wynikającym ze zmian świata współczesnego pod kątem epidemiologicznym,

          ü  otwartym na współczesne środki i metody komunikacji, internet, języki obce, które nie będą stanowiły barier na drodze edukacyjnej

                 oraz zawodowej.

           

           

           

          IV.           Cele ogólne programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

           

                            Działalność wychowawcza w szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie dojrzałości w sferze:

          1.     Fizycznej - ukierunkowanej na  zdobycie przez ucznia wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia                        i podejmowania zachowań prozdrowotnych.

          2.     Psychicznej - ukierunkowanej  na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, osiągniecie właściwego stosunku do świata,            poczucia siły, chęci do życia, ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej.

          3.     Społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania właściwych wyborów.

          4.     Duchowej  - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym troska o zdrowie oraz docenienie sensu życia.

           

           

          V.       Cele szczegółowe programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

               1.          Rozwój jednostki i kształtowanie własnej osobowości.

               2.          Wychowanie zdrowotne i proekologiczne.

               3.          Wychowanie do życia w rodzinie.

               4.          Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego młodzieży.

               5.          Kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno. Rozwijanie szacunku dla   dziedzictwa kulturowego własnego regionu.

               6.          Wychowanie proeuropejskie.

               7.          Rozwijanie samorządności uczniowskiej.

               8.          Budowanie wizerunku szkoły.

               9.          Rozwój jednostki i kształtowanie własnej osobowości.

           10.          Współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta.

           11.          Kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu, a decyzje w tym zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych. Kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

           12.          Współpraca z rodzicami lub opiekunami prawnymi uczniów w celu budowania spójnego systemu wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych.

           13.          Wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną.

           14.          Kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole, budowanie prawidłowych relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców       lub opiekunów a także nauczycieli, w tym wzmacniania więzi z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami.

           15.          Doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami           lub opiekunami oraz warsztatowej pracy z grupą uczniów z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych.

           16.          Kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału w działaniach np. wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów w życiu społecznym, aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce.

           17.          Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy.

           

           

           

          VI.      Struktura oddziaływań wychowawczych.

          Najważniejsze działania w pracy wychowawczej to:

          ü  wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,

          ü  przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie, szkole, klasie,

          ü  rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,

          ü  budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,

          ü  przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom, pojawieniu się zachowań ryzykownych,

          ü  troska o bezpieczeństwo.

           

           

          1.     Dyrektor szkoły.

           

          1.        Stwarza warunki do realizacji  procesu wychowawczo–profilaktycznego w szkole.

          2. Stwarza warunki do harmonijnego rozwoju psychofizycznego, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczo–opiekuńczej szkoły.

          3. Inspiruje nauczycieli do wdrażania nowych rozwiązań w procesie kształcenia, zastosowania innowacyjnych działań programowych.

          4. Współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem szkolnym, psychologiem szkolnym, Samorządem Uczniowskim, wspomagając w

                    realizacji działań.

          5. Nadzoruje zgodność działania ze statutem szkoły, dba o przestrzeganie zasad prawidłowości oceniania, praw uczniów, innych organów

                    szkoły.

          6. Nadzoruje realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

           

           

          2.     Nauczyciele.

           

               1.          Współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

               2.          Reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla uczniów.

               3.          Reagują na pojawiające się przejawy agresji, niedostosowania społecznego uczniów oraz uzależnień.

               4.          Przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postepowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością.

               5.          Udzielają uczniom pomocy w sytuacjach niepowodzeń szkolnych.

               6.         Kształcą i wychowują młodzież w duchu patriotyzmu i demokracji.

               7.         Uczestniczą w imprezach i uroczystościach organizowanych w szkole i środowisku lokalnym.

               8.         Angażują młodzież do udziału w olimpiadach przedmiotowych, w konkursach, festiwalach, przeglądach artystycznych.

               9.         Udzielają rodzicom, opiekunom informacji nt. zachowania, frekwencji, postępów w nauce w zakresie prowadzonego przedmiotu.

            10.          Wspierają zainteresowania, rozwijają talenty, angażują do aktywności szkolnej.

            11.          Współdziałają z rodzicami bądź opiekunami prawnymi.

            12.          Współpracują w zakresie realizacji zadań wynikających z podstawy programowej.

            13.          Włączają rodziców w życie szkoły.

            14.          Planują i prowadzą pracę dydaktyczno–wychowawczą i są odpowiedzialni za jej efekty.

            15.          Prowadzą obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie i zabezpieczenie ich potrzeb rozwojowych.

            16.          Współpracują ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno–pedagogiczną.

           

           

           

           

          3.      Wychowawcy klas.

           

               1.          Diagnozują sytuację wychowawczą w klasie, rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów.

               2.          Na podstawie diagnozy oraz Programu Wychowawczo-Profilaktycznego opracowują tematykę godzin wychowawczych.

               3.          Informują uczniów, rodziców o wprowadzanych procedurach wychowawczych, zwyczajach, tradycji szkoły.

               4.          Rozpoznają problemy zespołu klasowego i indywidualne problemy ucznia.

               5.          Oceniają zachowanie swoich uczniów.

               6.          Współpracują z innymi nauczycielami, rodzicami uczniów, pedagogiem/psychologiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi

          z uczniami o specjalnych potrzebach.

               7.          Podejmują działania profilaktyczne, współpracując z bielskim sądem, policją, kuratorami oraz PCPR.

               8.          Rozwijają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, dokonywaniu właściwych wyborów oraz wyrażania ocen i sądów w różnych sytuacjach.

               9.          Motywują uczniów do doskonalenia poczucia własnej wartości.

           

          4.     Pedagog szkolny i psycholog szkolny.

           

          1.     Diagnozują środowisko szkolne.

          2.     Inicjują i prowadzą działania mediacyjne i interwencyjne w środowisku szkolnym.

          3.     Poznają środowisko rodzinne wychowanków. Współpracują z rodzicami uczniów (w tym poprzez pedagogizację), w tym z rodzin zastępczych oraz wymagających szczególnego wsparcia.

          4.     W sposób zindywidualizowany wspomagają rozwój każdego ucznia stosownie do jego potrzeb i możliwości.

          5.     Zapewniają uczniom pomoc psychologiczną w odpowiednich formach.

          6.     Wspierają wychowawców i nauczycieli w udzielaniu pomocy psychologiczno–pedagogicznej i w realizowaniu zadań zawartych                        w Programie Wychowawczo - Profilaktycznym.

          7.     Zachęcają uczniów do działań prospołecznych, promują postawy wolontaryjne w środowisku uczniów.

          8.     Pracują nad kształtowaniem postaw prozdrowotnych uczniów bezpiecznych dla zdrowia własnego i innych osób.

          9.     Współpracują z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną,  placówkami oświatowymi i organizacjami społecznymi wspierającymi proces dydaktyczno–wychowawczy szkoły. Przekazują rzetelne informacje na temat zachowania ucznia, postępów i przyczyn niepowodzeń edukacyjnych.

           

          5.     Uczniowie.

          1.     Przy wsparciu rodziców, wychowawców, nauczycieli i innych pracowników szkoły, dbają o swój rozwój w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej.

          2.      Przestrzegają przepisów prawa szkolnego (Statutu szkoły i procedur obowiązujących w szkole) związanych z byciem członkiem społeczności szkolnej.

          3.      Prowadzą zdrowy tryb życia, dbają o swoje zdrowie i bezpieczeństwo innych osób w szkole.

          4.      Przejawiają szacunek dla kultury, języka, tradycji narodowych.

          5.      Budują relacje społeczne, sprzyjające bezpiecznemu rozwojowi.

          6.      Rozwijają poczucie godności własnej osoby i szacunek dla godności innych osób.

          7.      Rozbudzają swoją naturalną ciekawość poznawczą.

          8.     Współpracują w zespole, aktywnie uczestniczą w pracy metodą projektu, bezpiecznie poruszają się w przestrzeni cyfrowej.

          9.      Posiadają wiedzę z zakresu prawidłowego odżywiania się, korzyści płynących z aktywności fizycznej oraz działań prozdrowotnych mających na celu obniżenie ryzyka zakażeń wirusowych i bakteryjnych.

           

          6.     Samorząd Uczniowski.

          1.     Jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego w szkole, działalności oświatowej, sportowej, w porozumieniu z Dyrektorem
          i opiekunem Samorządu.

          2.     Prowadzi akcje charytatywne.

          3.     Reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego.

          4.     Dba o dobre imię, honor, tradycję szkoły.

          5.     Włącza się w działania wolontariatu i innych form społecznie użytecznych.

           

          7.     Rodzice.

          1.     Mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one sprzeczne z prawami dziecka.

          2.     Znają i akceptują Program Wychowawczo-Profilaktyczny proponowany przez szkołę.

          3.     Wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą doświadczeniem, pomocą.

          4.     Aktywnie uczestniczą w życiu szkoły, mają realny wpływ na jakość pracy szkoły.

          5.      Wspierają dziecko i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa.

          6.      Wnioskują o objęcie dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

           

             VII.       Tradycje i obyczaje szkoły, uroczystości.

                 Ceremoniał, święta i uroczystości stanowią odwołanie do wielowiekowej tradycji człowieka, są ważne dla poczucia tożsamości narodowej, przez co stwarzają nieograniczone możliwości wychowawcze. Założenia Programu WychowawczoProfilaktycznego uwzględniają ich doniosłą rolę wykorzystując do kształtowania postaw, umiejętności. Nawiązanie do tradycji szkoły wyzwala emocjonalny stosunek uczniów do symboli narodowych i dziedzictwa kulturowego (godło państwowe, flaga, hymn, sztandar szkoły).

          VIII.        Kalendarz najważniejszych uroczystości i imprez szkolnych.

          1

          Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

          wrzesień

          2

          Otrzęsiny uczniów klas pierwszych

          wrzesień

          3

          Grzybobranie

          wrzesień

          4

          Europejski Dzień Języków

          wrzesień

          3

          Ślubowanie klas pierwszych

          październik

          4

          Dzień Edukacji Narodowej

          październik

          5

          Święto Szkoły, Święto Niepodległości

          7 listopada

          6

          Dyskoteka andrzejkowa

          listopad

          7

          Spotkanie opłatkowe

          grudzień

          8

          Studniówka

          styczeń

          9

          Walentynki

          luty

          10

          Dzień Wiosny

          marzec

          11

          Dni Otwarte I LO dla ósmoklasistów

          marzec

          12

          Pożegnanie absolwentów

          kwiecień

          13

          Rocznica Konstytucji 3 Maja

          kwiecień

          14

          Rajd Kościuszkowski

          czerwiec

          15

          Uroczystość zakończenia roku szkolnego

          czerwiec

           

          Poczet sztandarowy szkoły uczestniczy we wszystkich najważniejszych uroczystościach religijno–patriotycznych i szkolnych.

           

          DIAGNOZA POTRZEB I PROBLEMÓW W ŚRODOWISKU SZKOLNYM:

          Diagnozy potrzeb i problemów dokonał zespół zadaniowy na podstawie:

          ·       analizy dokumentów szkolnych,

          ·       wyników ankiety diagnostycznej skierowanej do uczniów, nauczycieli i rodziców,

          ·       obserwacji zachowania uczniów w szkole, w trakcie nauki zdalnej, podczas wycieczek szkolnych,

          ·       analizy uwag rodziców zgłaszanych Dyrekcji, wychowawcom i pracownikom szkoły.

          Zdiagnozowane zachowania problemowe:

          ·       absencja na lekcjach,

          ·       spadek motywacji do nauki,

          ·       podwyższony poziom stresu związany z dużą ilością materiału do przyswojenia,

          ·       internet/telefon (nadużywanie technologii IT).

          Czynniki ryzyka i czynniki chroniące:

          Czynniki ryzyka –cechy, sytuacje, warunki powstawania zachowań ryzykownych. Wśród czynników ryzyka wymienia się:

          a)   czynniki ryzyka związane z rodziną – rozpad więzi małżeńskiej, brak konsekwencji rodziców, autorytatywność itp.,

          b) czynniki ryzyka związane z edukacją – niskie wyniki szkolne, małe zaangażowanie w naukę, negatywne nastawienie do szkoły, słaba więź ze szkołą,

          c) środowiskowe czynniki ryzyka – przynależność do „problemowych” grup rówieśniczych, aprobata dla zachowań problemowych rówieśników i dorosłych (tolerancja wobec picia alkoholu, palenia papierosów i innych środków psychoaktywnych) przeprowadzki,

          d) osobowe czynniki ryzyka - brak lub słabe poczucie własnej wartości, niestabilna, nieadekwatna samoocena, niska odporność na stres itp.

          Czynniki chroniące – cechy, sytuacje, warunki zwiększające odporność na działanie czynników ryzyka. Odpowiadającymi wymienionym grupom czynników ryzyka, czynnikami chroniącymi są m.in.:

          a)     silne przywiązanie do rodziców (więzi emocjonalne), przyjazny, ciepły dom, spójność oddziaływań wychowawczych, wysoka adekwatna samoocena, system wartości, normy,

          b)     zaangażowanie w naukę szkolną (dążenie do zdobywania wiedzy), zainteresowania, umiejętność radzenia sobie ze stresem,

           c)   pozytywna grupa rówieśnicza, umiejętności społeczne, brak akceptacji dla zachowań odbiegających od norm społecznych,

           d)   stabilna i adekwatna samoocena, stabilne poczucie własnej wartości, odporność na stres itp. -silna więź emocjonalna z rodziną.

           

          Ø  Czynniki ryzyka w naszym środowisku:

           

          - nadużywanie technologii informacyjnej,

          - obniżona motywacja do nauki,

          - tolerancja młodzieży wobec picia alkoholu, palenia papierosów oraz e-papierosów,

          - zbyt częsta absencja szkolna.

                       Czynniki chroniące w naszym środowisku:

            - wysokie poczucie bezpieczeństwa,

            - w szkole zwraca się uwagę na zdrowie i dobrostan psychiczny ucznia,

          - przyjazna atmosfera szkoły sprzyjająca nauce,

          - dobra samoocena ucznia,

          - poczucie wśród młodzieży, iż jest akceptowana przez rówieśników,

          - dobry kontakt, wsparcie i  życzliwość ze strony nauczycieli i rodziców,

          - duża wrażliwość społeczna ucznia (zaangażowanie w akcje charytatywne i inne działania pomocowe).

          Celem interwencji profilaktycznej jest oddziaływanie zarówno na czynniki ryzyka, jak i na czynniki chroniące.

          Działania wychowawczo -profilaktyczne powinny być skierowane na najważniejsze czynniki ryzyka tkwiące zarówno w samej jednostce, jak i w jej otoczeniu społecznym.

           

           

           

           

          Harmonogram działań Programu Wychowawczo Profilaktycznego.

           

          STREFA ROZWOJU UCZNIA

           

          TREŚCI

           

          DZIAŁANIA SZKOŁY

           

          REALIZATORZY

          TERMIN REALIZACJI

          SFERA SPOŁECZNA

          Rozwijanie postaw obywatelskich, patriotycznych i społecznych uczniów.

          Kształtowanie świadomości narodowej, dziedzictwa kulturowego własnego regionu.

          Wskazywanie autorytetów, wzorców moralnych.

          Świętowanie rocznic i wydarzeń patriotycznych.

          Spotkania z ciekawymi ludźmi, prelekcje.

          Lekcje przedmiotowe.

          Wychowawcy klas,

          nauczyciele historii, HiT, WOS

          i j. polskiego

          Zgodnie z kalendarzem

          Poznawanie kultury rodzimej, Małej Ojczyzny, dorobku kulturalnego UE, kształtowanie szacunku do religii świata.

           

           

          Lekcje wychowawcze.

          Organizacja Europejskiego Dnia Języków, wycieczki.

          Nauczyciele historii, nauczyciele języków obcych, nauczyciele

          j. polskiego, wychowawcy

           

          Cały rok

           

           

           

          SFERA SPOŁECZNA

          Kształtowanie postaw prorodzinnych i prospołecznych.

          Zapoznanie uczniów ze Statutem Szkoły, Programem Wychowawczo- Profilaktycznym.

          Zajęcia przedmiotowe.

          Wychowawcy klas I, nauczyciel WDŻ

          Cały rok

          Świadomy wybór kierunku studiów, poszukiwanie pracy zgodnych

          z wymogami rynku.

          Współpraca z przedstawicielami Urzędu Pracy, innymi instytucjami, spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych.

          Wychowawcy klas maturalnych, doradca zawodowy

          Wg potrzeb

          Uczenie zasad samorządności

          i demokracji, efektywniej współpracy.

          Zajęcia z komunikacji społecznej, praca

          w zespole, analiza sytuacji problemowych, poszukiwanie konstruktywnych rozwiązań.

          Wychowawcy,

           (wybory do SU)

          Cały rok

          Współpraca w obrębie klasy, społeczności szkolnej.

          Zajęcia integracyjne.

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje przedmiotowe.

          Działalność Samorządu Uczniowskiego.

          Wychowawcy klas, pedagog/ psycholog szkolny, nauczyciele, SU

          Cały rok

          Kultywowanie tradycji szkoły.

          Poczucie przynależności

          do społeczności

          naszego liceum.

          Dbałość o dorobek kultury, tradycje i język ojczysty.

           

          Dni Otwarte Szkoły.

          Organizowanie apeli i udział w uroczystościach rocznicowych i świętach państwowych na terenie szkoły i poza nią.

          Otrzęsiny uczniów klas I,

          Grzybobranie, Rajd Kościuszkowski, Święto Szkoły 7 listopada.

          Udział w imprezach kulturalnych na terenie szkoły i miasta.

          Nauczyciele, wychowawcy klas I, pedagog/ psycholog szkolny

          Cały rok

          SFERA SPOŁECZNA

          Przestrzeganie  przez uczniów realizacji obowiązku nauki. Zapobieganie trudnościom w nauce i w adaptacji w środowisku szkolnym.

          Zebrania z rodzicami.

          Spotkania z pracownikami KPP w Bielsku Podlaskim.

          Rozpoznawanie i monitorowanie uczniów z dużą absencją, częste kontakty z rodzicami.

          Uświadomienie uczniom negatywnych            skutków absencji na zajęciach.

          Wychowawcy, pedagog/ psycholog szkolny

          Cały rok

          SFERA PSYCHICZNA

          Obraz ucznia, mocne i słabe strony.

          Budowanie poczucia własnej wartości.

          Lekcje wychowawcze, zajęcia

          ze specjalistami.

          Wychowawcy, psycholog szkolny

          Wg potrzeb

          Nabywanie umiejętności skutecznego rozwiązywania problemów oraz podejmowania właściwych decyzji.

          Próbne egzaminy maturalne, Sprawdziany, wyróżnianie uczniów z najwyższą średnią i frekwencją.

          Dyrektor,

          wychowawcy

          Praca ciągła

          Poznanie swoich uzdolnień, rozwijanie zainteresowań.

          Prowadzenie zajęć pozalekcyjnych, udział w życiu kulturalnym w środowisku. Przygotowywanie akademii szkolnych, prezentowanie talentów w szkole

          i poza szkołą.

          Stosowanie aktywizujących metod pracy. Udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

          Nauczyciele, wychowawcy

          Praca ciągła

          Radzenie ze stresem, kontrola emocji oraz postawa asertywna.

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje przedmiotowe.

          Warsztaty z pedagogiem/psychologiem szkolnym po rozpoznaniu potrzeb przez wychowawców.

           

          Wychowawcy, nauczyciele, pedagog/ psycholog szkolny

          Wg potrzeb

          SFERA PSYCHICZNA

          Samopoczucie psychiczne ze zwróceniem uwagi na uczniów z Ukrainy w kryzysie uchodźczym.

          Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy adekwatnie do zaistniałych potrzeb.

          Systematyczne podnoszenie wiedzy nauczycieli na temat prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego młodzieży poprzez udział w różnych formach doskonalenia.

          Spotkania ze specjalistą.

          Nauczyciele,

          przedstawiciele PP-P,

          psycholog szkolny, nauczyciele

          Cały rok

          Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego młodzieży.

          Obserwacja uczniów prowadzona przez wychowawców i nauczycieli przedmiotów celem wyłonienia osób wymagających wsparcia specjalistów.

          Korzystanie przez wychowawców ze wsparcia merytorycznego pedagoga/psychologa szkolnego celem dobrania najwłaściwszych form pomocy psychologiczno–pedagogicznej uczniom w kryzysie.

          Wsparcie udzielane uczniom przez pedagoga/psychologa szkolnego.

          Pomoc instytucjonalna w sytuacji zagrożeń.

          Nauczyciele, wychowawcy, pedagog/psycholog szkolny

          Cały rok

          Kształtowanie nawyków efektywnej i systematycznej pracy.

          Merytoryczny, metodyczny i organizacyjny wysoki poziom zajęć przedmiotowych.

          Budowanie motywacji do wysiłku i osiągania wysokich wyników.

          Zajęcia z doradcą zawodowym.

          Nauczyciele, wychowawcy

          Praca ciągła

          Konstruktywne korzystanie z mediów, bezpieczeństwo w sieci,

          w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w internecie i mediach społecznościowych.

          Świadomy rozwój umiejętności posługiwania się technologiami IT.

           

          Lekcje przedmiotowe.

          Godziny wychowawcze.      

          Zajęcia z przedstawicielami policji.

          Wychowawcy klas I nauczyciele, przedstawiciele KPP

          Praca ciągła

          SFERA PSYCHICZNA

          Profilaktyka uzależnień  m.in. siecioholizm, uzależnienie od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, nikotyny oraz

          e- papierosów.

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje przedmiotowe.

          Prelekcje z udziałem pielęgniarki szkolnej. 

          Spotkania tematyczne ze specjalistami

          w zakresie profilaktyki uzależnień

          np. przedstawicielami policji.

          Edukacja prozdrowotna na lekcjach wychowania fizycznego.

            Światowy Dzień bez Tytoniu.

          Przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, rozpoznawanie wczesnych objawów używania wszelkich substancji psychoaktywnych, akcje informacyjne.

          Wychowawcy, nauczyciele,

          przedstawiciele KPP

          pedagog/psycholog szkolny

          Cały rok

          SFERA FIZYCZNA

           

          Profilaktyka zagrożeń chorobami zakaźnymi.

          Profilaktyka zagrożeń chorobami cywilizacyjnymi (anoreksja, cukrzyca, nowotwory, bulimia, depresja, nerwice). Diety stymulujące, napoje energetyczne.

           

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje przedmiotowe.

          Spotkania tematyczne ze specjalistami

          w zakresie profilaktyki uzależnień

          np. przedstawicielami policji.    

          Edukacja prozdrowotna na lekcjach wychowania fizycznego.                                                                                                                   

           

          Dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, przedstawiciele policji,

          pedagog/psycholog szkolny

           

          Praca ciągła

           

          Uświadamianie potrzeby ruchu

          i aktywności fizycznej.

           

          Lekcje przedmiotowe.

          Zajęcia SKS.

          Wycieczki i rajdy.

          Uczestnictwo w wydarzeniach sportowych na terenie szkoły i poza nią.

           

          Nauczyciele WF, wychowawcy

           

          Cały rok

           

          Zdrowy styl życia poprzez dbanie o higienę własną i otoczenia.

           

           

           

           

           

           

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje przedmiotowe.

          Edukacja prozdrowotna na lekcjach wychowania fizycznego.   

           

                                                

           

          Pielęgniarka szkolna, wychowawcy, nauczyciele

           

          Praca ciągła

          SFERA FIZYCZNA

           

          Wybrane aspekty seksualności człowieka.

          Uświadomienie znaczenia miłości

          w budowaniu więzi rodzinnych.

          Wskazanie dróg przenoszenia i sposobów zapobiegania zakażeniom wirusem HIV

          i chorób wenerycznych.

           

           

          Godziny wychowawcze.

          Lekcje biologii.

          Realizacja programu profilaktycznego ARS, czyli jak dbać o miłość.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Wychowawcy, nauczyciel biologii, pedagog/psycholog szkolny

           

          Praca ciągła

          SFERA DUCHOWA

           

          Wprowadzanie uczniów w świat wartości.

          Wychowanie do wrażliwości na prawdę, dobro i piękno.

           

           

           

          Lekcje religii.

          Lekcje przedmiotowe.

          Udział w olimpiadach i konkursach religijnych.

           

          Nauczyciele

           

          Cały rok

           

          Kształtowanie szacunku do innych, wrażliwości, empatii, właściwego rozumienia wolności, tolerancji.

           

          Lekcje wychowawcze. Lekcje religii. Współpraca z pedagogiem/ psychologiem szkolnym przy organizacji akcji charytatywnych.

          Spotkania z muzyką.

          Lekcje biblioteczne.

           

          Wychowawcy, nauczyciele religii, pedagog/psycholog szkolny, nauczyciel bibliotekarz, nauczyciel muzyki

           

          Cały rok

           

          IX.      Ewaluacja i monitoring Programu Wychowawczo - Profilaktycznego.

                      Za realizację programu Wychowawczo-Profilaktycznego odpowiedzialne są wszyscy nauczyciele. Ewaluacja programu polega na systematycznym gromadzeniu informacji na temat prowadzonych działań w celu podniesienia skuteczności założeń Programu Wychowawczo – Profilaktycznego. Przeprowadzona będzie poprzez:

          ü  obserwację zachowań uczniów,

          ü  analizę tematów realizowanych na  godzinach wychowawczych,

          ü  analizę frekwencji,

          ü  analizę uwag w dzienniku elektronicznym,

          ü  analizę sprawozdań pedagoga i psychologa szkolnego,

          ü  przeprowadzenie ankiet wśród uczniów, nauczycieli i rodziców,

          ü  wymianę spostrzeżeń, doświadczeń w zespołach wychowawców i nauczycieli.

          Ankieta ewaluacyjna zostanie przeprowadzona na koniec roku szkolnego.

           

          X.  Przewidywane efekty:

          ü  szybka aklimatyzacja uczniów klas pierwszych w środowisku szkolnym,

          ü  szkoła reaguje na potrzeby rodziców w celu wdrażania właściwych oddziaływań wychowawczych,

          ü  młodzież unika zachowań ryzykownych,

          ü  młodzież świadomie wybiera kierunek dalszej edukacji,

          ü  młodzież świadomie i mądrze korzysta z internetu,

          ü  młodzież postępuje zgodnie z wartościami, przejawiając postawę patriotyczną,

          ü  w szkole panuje przyjazna atmosfera.

           

          Postanowienia końcowe

          1. Program Wychowawczo - Profilaktyczny I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim jest dokumentem otwartym, może ulegać zmianom wraz z zaistniałymi sytuacjami pojawiającymi się w szkole.
          2. Wchodzi w życie z dniem uchwalenia.

           

           

           

           

                                                                     Program opracował Zespół ds. Wychowania i Profilaktyki w składzie:

                                     Anna Nawarenko, Agnieszka Kordiukiewicz, Katarzyna Jurczuk

           

                                        

           Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 to:

           

          Ø  Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro
          i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

          Ø  Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

          Ø  Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.

          Ø  Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.

          Ø  Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.

          Ø  Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.

          Ø  Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

          Ø  Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.