• Zajęcia integracyjne

          • We wrześniu w bieżącym roku szkolnym  w naszym Liceum odbyły się zajęcia integracyjne, którymi objęto uczniów klas I.  Prowadzącymi warsztaty z młodzieżą były pani Katarzyna Jurczuk – psycholog szkolny oraz pani Anna Nawarenko – pedagog szkolny. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach. Dzięki kilkuletniej owocnej współpracy z Fundacją na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci oraz integracji społecznej FUTURUM z Orli, mogliśmy  uatrakcyjnić zajęcia wykorzystując pomoce coatchingowe udostępnione przez fundację.

            Serdecznie dziękujemy Prezesowi Fundacji Futurum – pani Ewie Żukowickiej za udostepnienie materiałów.

          • Dzień Głośnego Czytania oraz Herbaciano-Kawowy piątek w Bibliotece

          • 29 września 2023 r. w naszej szkole odbyła się Akcja "PoCZYTAJmy na Głos", która została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania (ustanowionego w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki w dniu, w którym urodziła się Janina Porazińska, wybitna pisarka i patronka święta).

            Wydarzenie miało na celu przypomnienie o zaletach płynących z czytania oraz pokazanie, że czytanie nie jest nudne, iż czyta się dla przyjemności i że spośród wielu działów warto wybierać właśnie taką literaturę, która jest najbliższa naszemu sercu.

            Ponadto celem wydarzenia było także wskazanie książek ukierunkowanych na rozwiązanie różnych problemów występujących wśród nastolatków.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom, zwłaszcza tym należącym do Koła Przyjaciół Biblioteki, ponieważ to oni, przez radiowęzeł, czytali fragmenty mówiące o korzyściach płynących z czytania i o tym, że warto jest znaleźć chwilę na książkę. To oni także czytali krótkie recenzje nowości wydawniczych, które zostały zakupione do Biblioteki, co z kolei stało się dobrą reklamą ciekawych książek, świetnym sposobem do zachęcania rówieśników do ich wypożyczenia oraz doskonałą promocją Biblioteki.

             

            29 września to także Herbaciano-Kawowy piątek w Bibliotece - akcja mająca na celu pokazanie uczniom, iż CZYTANIE TO PRZYJEMNOŚĆ.

             Celem wydarzenia było zachęcanie młodzieży do odwiedzania Biblioteki szkolnej oraz pokazanie jej pozytywnego wizerunku jako miejsca, gdzie można przyjść i zrelaksować się nie tylko na przerwie ale i na "okienku", gdzie można przez chwilę odpocząć czy nawet pouczyć się przed sprawdzianem. Biblioteka jest miejscem gdzie nie stawiają ocen, a samo przebywanie wśród wielu książek może zaowocować tym, iż uczeń nawet nie chcąc czytać może sięgnąć po literaturę bo "coś" akurat wpadnie mu w oko.

            Łatwiej wyciągnąć rękę po książki będąc w Bibliotece niż na szkolnym korytarzu, dlatego w tym dniu każdy kto odwiedził Bibliotekę i wypożyczył książkę lub wziął udział w konkursie

            mógł wziąć ze sobą kawę lub herbatę gratis. Dodatkowo można było poczytać ciekawe wiersze o kawie oraz obejrzeć wystawę zdjęć.

             

          • Wygraliśmy pracownię komputerową „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”

          • Ogłoszono wyniki konkursu: "Pracownia Kompetencji Cyfrowych"

            Nasza szkoła została

            LAUREATEM KONKURSU!!! 

            Otrzymalśmy już mobilną

            pracownię komputerową!!!

            16 laptopów z przenośną szafą, interaktywny monitor oraz oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów.

            Zwycięską pracę na konkurs przygotowała

            Joanna Wasiluk kl. IVC

            GRATULUJEMY!!!

          • mLegitymacja

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja – wspólnej inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji. mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa legitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.

            W tym mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

            Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp. 

            Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Unieważnienie będzie mogło być dokonane przez szkołę także w przypadku utraty mLegitymacji na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana (mLegitymacja jest przypisana do kontretnego urządzenia - w momencie zgubienia lub kradzieży telefonu należy natychmiastowo poinformować osoby odpowiedzialne za wydawanie mLegitymacji).

            Wymagania sprzętowe - telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0. 

            Aby uruchomić mLegitymację należy:

            1.  Złożyć wniosek do dyrektora szkoły o wydanie mLegitymacji wraz z podpisanym oświadczeniem o przetwarzaniu danych osobowych (do pobrania na dole strony).
            2.  Wysłać na adres: 1lo_bielsk_podlaski@wp.pl  jako załącznik zdjęcie legitymacyjne w formacie JPG lub JPEG w rozmiarze do 5 MB, podpisane w nazwie pliku imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą. Tytuł email:  Zdjęcie do mLegitymacji .
            3.  Pobrać Aplikację mObywatel , potwierdzić regulamin.
            4.  Po otrzymaniu ze szkoły kodu aktywacyjnego uruchomić System na urządzeniu. 

             

            Informacje o usłudze mLegitymacja:

            https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/mlegitymacja-szkolna

             

            Sposób na zdjęcia.

             Rodzice i uczniowie musza dostarczyć odpowiednie fotografie. W sieci dostępne są darmowe rozwiązania, które pomagają w zrobieniu zdjęcia. Podobne rozwiązania znajdują się  wśród aplikacji na telefony komórkowe. Zdjęcie do mLegitymacji wykona również każdy fotograf.

            Pliki do pobrania

            Wniosek-m-legitymacja.doc

          • Poznaj Polskę – wycieczka do Krakowa

          •  

            W dniach 23-25.05.2023r. uczniowie klas IIIC i IIIA wraz z p. A. Sawicką i p. Dyrektor M.Pogorzelską – Ciołek wyjechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Wycieczka dofinansowana została ze środków budżetu państwa, z programu „Poznaj Polskę”.

            Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali były obóz koncentracyjny w Oświęcimiu – Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Była to poruszająca lekcja historii dla każdego.

            Kolejny dzień wycieczki do zwiedzanie Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu, Kopiec Kościuszki z otoczeniem, Teatr im. Juliusza Słowackiego czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego to kilka z miejsc które odwiedzili.

            Ostatniego dnia w drodze powrotnej zwiedzano Kopalnię Soli „Wieliczka”

            Wszystkie punkty edukacyjne wycieczki zostały wybrane z katalogu MEiN.

          • Otrzymaliśmy dotację z NPRCz 2.0 na lata 2021-2025

          • Z radością informujemy, że nasza biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15000zł (w tym wkład własny 3000zł) w ramach  Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 - Priorytet 3, którego głównym celem jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych oraz podniesienie aktywności czytelniczej wśród uczniów.

            Otrzymane fundusze przeznaczymy na:

            - uzupełnienie księgozbioru (głównie nowości wydawniczych),

            - zakup nowych mebli do biblioteki,

            - realizację działań promujących czytelnictwo (w tym finansowanie nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo).

                                                                                                          Nauczyciel bibliotekarz 

            Agnieszka Kordiukiewicz

          • Projekt - Mistrzyni Szymborska

          • 17.05.2023 r. nastąpiło rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród w czterech konkursach w związku z realizacją w naszej szkole Projektu Mistrzyni Szymborska. 

            Oto laureaci:

            W konkursie na najlepszy portret Wisławy Szymborskiej:

            1 miejsce – Dorota Łapińska IV C

            2 miejsce – Martyna Naumczuk IIIC

            2 miejsce – Lawinia Wróblewska IA

            3 miejsce – Magdalena Jankowska IIIC

            3 miejsce – Klaudia Sakowska IIIC

            Wyróżnienie otrzymują:

            Wiktoria Kubajewska IA

            Ewa Lipińśka IA

             

            W konkursie kaligraficznym:

            1 miejsce – Martyna Naumczuk IIIC

            2 miejsce – Magdalena Jankowska IIIC

            Wyróżnienie otrzymują:

            Aleksandra Gudwańska IA

            Ewa Lipińska IA

             

            W konkursie na prezentację multimedialną dotyczącą życia lub twórczości polskiej Noblistki:

            1 miejsce – Magdalena Jankowska  IIIC

            2 miejsce – Kacper Korneluk i Filip Lipski IIC

            3 miejsce – Hubert Zawadzki IIIC

            3 miejsce – Dominika Tymińska i Oliwia Grynczel IIIC

             

            W konkursie na film dotyczący życia lub twórczości polskiej Noblistki:

            1 miejsce – Martyna Hryniewicka i Klaudia Sakowska IIIC

            2 miejsce – Zuzanna Cierniak i Eliza Januszewska IIB

            2 miejsce – Mateusz Karolczuk i Dawid Bura IIC

            3 miejsce  - Szymon Ławreniuk i Emil Szwajkowski IIC

             

            Zwycięzcom gratulujemy, a do przyszłych konkursów zapraszamy także pozostałych uczniów!

          • "Osobowość roku 2022"

          • 27 kwietnia uczeń naszego Liceum Maciej Czurak odebral nagrodę w plebiscycie "Osobowość roku 2022", który zorganizowany był przez Gazetę Współczesną. Maciej otrzymał tytuł w kategorii Działalność społeczna i charytatywna w powiecie bielskim.

            MACIEJ  GRATULUJEMY!!!

          • 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

          • 27 kwietnia 2023 roku w Bielskim Domu Kultury odbyły się powiatowe eliminacje 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w których nasz uczeń Mateusz Karolczuk (IIC) zdobył nagrodę  w Turnieju Recytatorskim i został nominowany do konkursu wojewódzkiego.

            Serdecznie gratulujemy.

          • Finał Konkursu Polska Piastowska

          • W dniu 30 marca 2023 w Białymstoku w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego odbył się finał Konkursu Polska Piastowska. Uczeń klasy IA Kordian Żarski zdobył III miejsce, a Karol Wierciński (również IA) otrzymał tytuł finalisty.

            Obydwaj uczniowie brali też udział w finale Konkursu Polska- Węgry Historia Przyjaźni, który odbył się w Łomży 4 kwietnia 2023  i otrzymali tytuł finalisty.

            Gratulujemy!!!

          • Koncert w 18 rocznicę śmierci Św. JANA PAWŁA II w Bielskim Domu Kultury

          • Dnia 2 kwietnia w Bielskim Domu Kultury odbył się „Koncert Inaguracyjny Dni Kultury Chrześcijańskiej”. Uczniowie naszego Liceum mieli zaszczyt wziąć udział w tym wspaniałym projekcie, pod kierownictwem Pani Elżbiety Bilmin.

            Nasi wokaliści zaprezentowali pieśni patriotyczne: "Niepodległość", "Dziś idę walczyć mamo", hymn poświecony Janowi Pawłowi II - "Nie zastąpi Ciebie nikt" oraz gościnnie wystąpili z Panią Barbarą Kotowicz w utworze pod tytułem: ,,Powrócisz tu". Na zakończenie w miłej atmosferze wszyscy wspólnie zaśpiewali „Barkę”.

            Dziękujemy za zaproszenie, był to dla nas ogromny zaszczyt wystąpić w gronie tak wspaniałych muzyków.

            Dziękujemy Pani Annie Nawarenko, która była z nami podczas wszystkich przygotowań.