• Grecka przygoda

          • Dzień dziesiąty - 1 maja

            Dzisiaj dzieliliśmy się swoimi pasjami i zainteresowaniami. Podczas zajęć językowych została poruszona kwestia pracy i zawodów, omawialiśmy swoje plany na przyszłość. Nagraliśmy krótkometrażowe filmy, które stanowią podsumowanie doświadczeń i wiedzy jaką zdobyliśmy na temat tańców narodowych i ciekawostek kulturowych. Podsumowaniem dnia był wieczór grecki. Mogliśmy podziwiać greckie stroje i tańce ludowe. Nauczyliśmy się podstawowych kroków GREK ZORBA.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

             

            Dzień dziewiąty - 30 kwietnia

            W ramach dzisiejszych zajęć wyruszyliśmy na wycieczkę terenową, w celu poznawania uroków okolicy, w której przebywamy. Mieliśmy okazję rozmawiać z mieszkańcami Eratini, mieliśmy okazję odwiedzić oliwiarnię i poznać proces produkcji oliwy z oliwek. Po raz pierwszy w życiu mieliśmy okazję degustować oliwę prosto z tłoczarni, było to ciekawe doświadczenie. Następnie odbyły się zajęcia językowe, podczas których rozwijaliśmy swoje umiejętności. Zbliżając się ku końcowi naszej przygody, nie zapomnieliśmy o refleksji nad naszymi doświadczeniami, przeprowadzając ewaluację dnia.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

            Dzień ósmy - 29 kwietnia

            Dzisiejszy dzień był wypełniony duchem rywalizacji, gdyż uczniowie wzięli udział w różnorodnych konkurencjach sportowych. Od gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną po konkursy zręcznościowe, wszyscy wzięli udział w emocjonującym wydarzeniu, które zacieśniło więzi między uczestnikami. Po obiedzie czekała nas wyprawa do wodospadów Sergoula Waterfalls. Była to niesamowicie ekscytująca przygoda, szliśmy wąwozem brnąc nawet po pachy w wodzie, wpinaliśmy się też po skałkach, Wszyscy dotarli do wyznaczonego celu,  cali i zdrowi wróciliśmy do hotelu aby kontynuować pracę nad rezultatami.

            Po aktywnym dniu została przeprowadzona ewaluacja.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

            Dzień siódmy - 28 kwietnia

             Dzisiaj zwiedziliśmy zachodnią części Peloponezu - Olimpię, która była najważniejszym ośrodkiem kultu Zeusa, najwyższego ze wszystkich greckich bogów. Poświęcone mu sanktuarium założono na płaskim, zalesionym terenie u stóp wzgórza KronosaOlimpia stanowiła religijne, polityczne oraz sportowe centrum Hellady. Podziwialiśmy ruiny świętego okręgu, stadionu na którym odbywały się igrzyska olimpijskie oraz sąsiednich zabudowań. Obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Archeologicznym w Olimpii. Wielką atrakcją była przeprawa promem przez Zatokę Koryncką.

             

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

            Dzień szósty - 27 kwietnia 

            Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy wycieczką do Delf. Mieliśmy okazję poznać historię tego miejsca. Zobaczyliśmy ruiny antycznego sanktuarium poświęconego Apollinowi. Usłyszeliśmy też o wyroczni delfickiej. Według jednrgo z mitów w Delfach znajdowało się sanktuarium Gai - Matki Ziemi, strzeżone przez węża Pytona, którego pokonał Apollo ustawiając tam wyrocznię. Duże emocje wzbudziła podróż autokarem po krętych górskich drogach. Wszystkie zdobyte wiadomości pojawią się w rezultatach.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

             

            Dzień piąty - 26 kwietnia

            Piąty dzień rozpoczął się od zajęć językowych. Następnie, w ramach debaty oxfordzkiej odbyła się dyskusja na temat polsko-greckiej przyjaźni. Uczniowie wymieniali swoje spostrzeżenia oraz konfrontowali swoje zdania na forum grupy. Po zakończeniu debaty, oczywiście, podsumowaliśmy nasze doświadczenia i refleksje!

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

             

             

            Dzień czwarty - 25 kwietnia

            Kolejny dzień naszej podróży spędziliśmy w greckiej szkole partnerskiej. Na zajęciach rozmawiali o kulturze, dzieląc się informacjami o naszych symbolach narodowych i najważniejszych zwrotach w naszym języku. Na zajęciach językowych została poruszona tematyka podróżowania. Po zajęciach zwiedzaliśmy malowniczo położone miasteczko Nafpaktos, o którym usłyszeliśmy od mieszkańców wiele ciekawostek. Dzień zakończyliśmy pracą nad rezultatami.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

            Dzień trzeci - 24 kwietnia

            W dniu dzisiejszy wnikliwie poznawaliśmy historię Grecji oraz bogów starożytnej mitologii. Wzięliśmy udział w lekcjach języka greckiego i angielskiego, podczas których zdobywaliśmy nową wiedzę i utrwalaliśmy tą, którą już wcześniej zdobyliśmy. Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie ewaluacyjne, aby podsumować dzień i podzielić się swoimi przemyśleniami. Po dzisiejszym dniu doskonale znamy wszystkich Bogów zasiadających obok Zeusa na Olimpie, umiemy też kilka nowych greckich słów.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

             

             

            Dzień drugi - 23 kwietnia

            Podczas drugiego dnia zgłębialiśmy wiedzę na temat tradycji polskich i greckich, ucząc się o tym, co nas łączy i różni. Mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności językowe, pracując w kilkuosobowych grupach, próbowaliśmy uratować mityczne jajo, z którego według mitologii wykluła się Helena, córka Zeusa i Ledy.

            W ramach edukacji międzykulturowej dzieliliśmy się swoimi spostrzeżeniami. Ewaluacja dnia także była nieodłączną częścią naszych zajęć! Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych dni w greckiej krainie.

            Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609 dofinansowany przez Unię Europejską.

            Dzień pierwszy - 22 kwietnia 2024 r.

            Cali i zdrowi dotarliśmy do miejsca docelowego w Grecji, nad zatokę Koryncką do miejscowości Erateini. Zakwaterowaliśmy się w malowniczo położonym hotelu nad samym morzem Delphi Beach.

            Zdążyliśmy się przywitać z morzem i najbliższą okolicą, jesteśmy  oczarowani pięknymi widokami i egzotyczną przyrodą.

            Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.

            Wyjazd jest realizowany z projektu  unijnego Erasmus+ nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000127609

            W naszej szkole trwają przygotowania do wyjazdu do Grecji w ramach projektu Erasmus+.

            Uczniowie pod kierunkiem pań Katarzyny Raczyńskiej i Marty Olędzkiej rozwijają umiejętności

            językowe, przygotowują prezentacje o naszej szkole, mieście i regionie. Zapoznają się też z grecką

            kulturą i historią.

          • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 25 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. II B wraz z zespołem muzycznym starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.         

              Występ został przygotowany pod kierunkiem:  P.  Małgorzaty Olszewskiej i P. Anny Nawarenko.

             

             

             

          • Rola szczepień

          • W dniu 25 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicielki Powiatowej  Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bielsku Podlaskim. Nasi uczniowie wzięli udział w interesującej prelekcji poświęconej roli szczepień w naszym życiu.

          • Przygotowania do wyjazdu Erasmus+

          • W naszej szkole trwają przygotowania do wyjazdu do Grecji w ramach projektu Erasmus+.

            Uczniowie pod kierunkiem pań Katarzyny Raczyńskiej i Marty Olędzkiej rozwijają umiejętności

            językowe, przygotowują prezentacje o naszej szkole, mieście i regionie. Zapoznają się też z grecką

            kulturą i historią.

          • Wycieczka Kraków - Zakopane - Wieliczka

          • Kilka dni temu odbyliśmy wycieczkę na południe Polski.

            Pierwszego dnia odwiedziliśmy Kraków. Czekała nas tam podróż śladami władców Polski na Wawelu. Mieliśmy też okazję obejrzeć z bliska ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim oraz zobaczyliśmy pomnik Adama Mickiewicza, czym humaniści byli zachwyceni.

            Drugiego dnia nasze spotkanie z górami rozpoczęliśmy od malowniczego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Piesza wycieczka nad Morskie Oko była dla nas nie lada wyzwaniem, jednak widoki, które nas tam zastały były warte naszego wysiłku.

            Ostatniego dnia wysłuchaliśmy legendy o św. Kindze w Kopalni Soli w Wieliczce. 

            Wrażeń, emocji i wyzwań nie brakowało. Przeżylismy niesamowitą przygodę.

            Dziękujemy! 

          • 69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

          • 10 kwietnia 2024 roku w Bielskim Domu Kultury odbyły się powiatowe eliminacje 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, w których nasz uczeń Mateusz Karolczuk (kl.IIIc) zdobył nagrodę w Turnieju Recytatorskim i został nominowany do konkursu wojewódzkiego. 

            Serdecznie gratulujemy!

          • Kiermasz charytatywny

          • 6 marca w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny przygotowany przez klasy I B i II C.

            Za zebrane pieniądze zakupiliśmy kolorowanki, kredki, flamastry, farbki i inne artykuły papiernicze.

            Podobnie jak w poprzednich latach nasze drobne upominki uszczęśliwią podopiecznych

             Stowarzyszenia Dzielni i Waleczni.

          • Spotkanie z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności.

          • W dniu 25 marca b.r. uczniowie klas drugich naszego liceum wzięli udział w prezentacjach kulturowych i promocji idei wolontariatu przedstawionych przez wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności. Studenci z Hiszpanii, Francji, Włoch i Rumunii przedstawili ciekawostki dotyczące swoich krajów - ich kultury, historii, geografii, świętach, jedzeniu, muzyce, ważnych postaciach życia publicznego. W interesujący sposób zachęcili uczniów do odwiedzenia tych zakątków świata. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe słuchając prezentacji w języku angielskim a następnie zadając pytania studentom.

            Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim za zaproszenie. 

          • DZIEŃ OTWARTY

          • 22 i 25 marca 2024 roku gościliśmy w naszym Liceum uczniów ze Szkół Podstawowych Powiatu Bielskiego.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca obchodziliśmy w naszej szkole pierwszy dzień wiosny. Nauczyciele przygotowali zajęcia tematyczne: "Escape room", "Creative minds", "Z przyrodą na Ty", "Historię znam", "Zabawy literacko-językowe", "Rusz głową", "Kocham swoją szkołę" oraz międzyklasowe rozgrywki drużyn mieszanych w siatkówce.

          • II Podlaskie Forum Młodych

          • 14 marca 2024r. uczniowie naszej szkoły, uczestniczyli w II Podlaskim Forum Młodych. W programie Forum wysłuchaliśmy kilku prelekcji:

            - „Zasilani” – czyli Natura vs Nauka - prelekcja Magdaleny Gołaszewskiej i Petrosa Psyllo,

            - „Zdrowie psychiczne młodych osób” - prelekcja Jacka Skarżyńskiego, lekarza psychiatry ze Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy,

            - „Twoja droga w działalności społecznej” – prelekcja Mateusza Feszlera, przewodniczącego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podlaskiego,

            - „Młoda moda” – prelekcja Elwiry Horosz - białostockiej projektantki mody.

            Zwieńczeniem spotkania był wspaniały występ zespołu  🌸Kwiat Jabłoni.🌸

          • Konkurs Języka Angielskiego JERSZ

          • W dniu 15 marca b.r. 55 uczniów naszego liceum wzięło udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego JERSZ.

            Konkurs od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, którzy regularnie zdobywają wyróżnienia w jego kolejnych edycjach.

            Wyniki poznamy za 5 tygodni ale już dziś trzymamy kciuki za naszych pasjonatów języka angielskiego:)

          • II edycja Olimpiady Gier Planszowych IPN - mamy I miejsce

          • We czwartek 22.02.2024r. nasi uczniowie pod opieką Pana Andrzeja Jarząbka brali udział w II Olimpiadzie Gier Planszowych IPN w Białymstoku. Na rozgrywkach obecnych było 175 osób. 

            Drużyna startująca w konkurencji Niepodległa w składzie: 

            1. Nataniel Pietrzykowski IIC

            2. Tomasz Niemyjski IIC

            3. Szymon Samusiewicz IIC

            4. Michał Porzeziński IIC

            zajęła I miejsce i zakwalifikowała się do finału, który odbędzie się w Poznaniu.

             

            II miejsce zajęła drużyna startująca w konkurencji Gwiaździsta Eskadra w składzie:

            1. Karol Wierciński IIA

            2. Kordian Żarski IIA

            3. Jan Daniluk  IID

             

            Gratulujemy!

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna działająca przy naszym liceum przeszła ogromną metamorfozę:

            a) wymieniliśmy zniszczone i bardzo stare regały na nowe (co wiązało się z ogromną ilością pracy, ponieważ wszystkie książki w całej bibliotece najpierw musiały zostać spakowane do kartonów, następnie po ich segregacji i wykonaniu odpowiednich oznaczeń na regały zostały ustawione do nowych półek),

            b) zakupiliśmy dużą ilość nowości wydawniczych,

            c) zorganizowaliśmy kilkanaście przedsięwzięć mających na celu zwiększenie czytelnictwa wśród młodych ludzi, m.in.:

            * akcję „PoCZYTAJmy na GŁOS” czyli Dzień Głośnego Czytania,

            * Herbaciano-Kawowy piątek w bibliotece,

            * konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie promujące nowo zakupione książki do biblioteki,

            * „Przerwę na czytanie – bibie rekordu w czytaniu na przerwie”,

            * przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne wśród uczniów klas pierwszych,

            * wykonaliśmy kilka wystaw różnotematycznych oraz rocznicowych:

            - wystawę nt. życia i twórczości Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry,

            - wystawę Białe kruki w szkolnej bibliotece,

            - wystawę nowo zakupionych książek podczas dnia walki z depresją,

            - wystawę-gazetkę z mottem "Czytanie to przyjemność" oraz na temat tego co daje czytanie i po co czytamy, o Dniu Głośnego Czytania, Przerwie na czytanie,

            * wzięliśmy udział w powiatowych eliminacjach 68 Konkursu Recytatorskiego  w Bielskim Domu Kultury,

            * współpracowaliśmy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bielsku Podlaskim organizując uczniom wyjścia na lekcje biblioteczne i spotkania autorskie,

            * włączyliśmy się do obchodów Roku Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry przygotowując w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim wystąpienie dla uczniów z pozostałych szkół średnich,

             * dołączyliśmy do realizacji Ogólnopolskiego Projektu Mistrzyni Szymborska organizując konkurs na najlepszy portret noblistki, konkurs kaligraficzny, na film i prezentację multimedialną dot. życia i twórczości poetki, wykonując także gazetkę na holu szkoły nt. Wisławy Szymborskiej,

            * każda z klas wykonała ponadto własny projekt edukacyjny

            d) delikatnie zmieniliśmy wystrój wnętrza aby młodzież czuła się u nas jak najlepiej, aby chwile z książką nie były sztywne - a wręcz odwrotnie - aby biblioteka wraz z czytelnią była miejscem relaksu i odskoczni od lekcji, dnia codziennego, aby nasi uczniowie z chęcią przychodzili do biblioteki, aby poczuli, że czytanie wcale nie jest nudne, że każdy wśród wielu działów może znaleźć coś dla siebie i że przede wszystkim, że czyta się dla przyjemności, a nie z przymusu.

            Na początku drugiego semestru zakończyliśmy prace biblioteczne związane dostosowaniem biblioteki do potrzeb naszych uczniów i nauczycieli.

            Biblioteka w nowej odsłonie jest już ogólnodostępna dla wszystkich.

            Wyrażamy jednocześnie ogromną wdzięczność za możliwości jakie dał nam Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa !